Stomatologia - kilka ważnych informacji

bie trzonowym z dużym ubytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym prehistorycznym znaleziskiem archeologicznym świadczącym o istnieniu tej dziedziny nauki są pochodzące sprzed 9-7,5 tys.

Stomatologia - kilka ważnych informacji

Stomalogia - historycznie

Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego stwierdzono w liczącym 14 tys. lat szkielecie młodego mężczyzny znalezionym we włoskich Dolomitach - na zębie trzonowym z dużym ubytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym prehistorycznym znaleziskiem archeologicznym świadczącym o istnieniu tej dziedziny nauki są pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania oraz wypełnienia, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie.

Patronką dentystów jest św. Apolonia ? męczennica, poganie ?zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia#Historia


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy sposób uchronić się przed bolesnym leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.


Lekarz dentysta - definicja

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta



© 2019 http://volleyball.waw.pl/