Obrabiarki CNC

a może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji. Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała

Obrabiarki CNC

Sterowanie numeryczne obrabiarek

Większość z obecnie używanych maszyn CNC, sterowana jest za pomocą komputera. Co to oznacza? Głównie to, że model jest zapisany w formie cyfrowej i maszyna może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji.

Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała ciężka robota i tak spadnie na maszynę. Frezarka nie ma nic przeciwko paru poprawkom, nawet jeśli skończyła 90% poprzedniego wzoru.

Podsumowując, jest to cały czas rozwijany element produkcji wszelkiej maści przedmiotów - od metalowych elementów po takie z tworzywa sztucznego. Całość zaś wchodzi w skład coraz to bardziej zmechanizowanych linii produkcyjnych.


Co znaczy skrót CNC?

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Praca z frezarkami

Pracując na ploterach frezujących, lub w ich bezpośrednim otoczeniu, warto pamiętać o paru rzeczach. Nawet jeśli nie do Ciebie należy obsługa tych interesujących maszyn, nie lekceważ ich.

Mogłoby się zdawać, że jak większość ciężkich maszyn, gdy coś się zatnie, wystarczy mocno walnąć młotkiem i leci dalej. Jednak w przypadku obrabiarek, mechanizmy w nich są dużo bardziej skomplikowane i mimo dużej masy i rozmiaru, należy postępować z nimi dość delikatnie.

Każdą naprawę, bądź kontrolę, należy zacząć od zatrzymania programu - jeżeli jeszcze sam się nie skończył. Jeśli frez nagle ruszy gdy będziesz majstrował wewnątrz, możesz stracić palce. Ponadto warto pamiętać o podstawowej ochronie, jak przy każdej ciężkiej maszynie - gogle, nauszniki, buty robocze i rękawice to podstawa.

Jeżeli powód usterki jest niewidoczny na pierwszy rzut oka i potrzeba zbadać maszynę dogłębniej, pamiętaj o tym aby odłączyć ją od źródła zasilania - idzie w niej więcej prądu niż w gniazdku elektrycznym. Pomijam już fakt, że dobrze jest być automatykiem-robotykiem do tego typu napraw.



© 2019 http://volleyball.waw.pl/